Forradalmi erőszak Magyarországon 1918-ban (2024)

Forradalmi erőszak Magyarországon 1918-ban (2024)

4 124 Ft-tól 6 ajánlat
Megközelítés:
Javasolt útvonal:  
 

Forradalmi erőszak Magyarországon 1918-ban

Ország Boltja 2024 Minőségi díj I. helyezett
4 234 Ft
+ 1 290 Ft szállítási díj
Részletek a boltban
irány a bolt »
ujkonyvek.hu
 

FÓRIS ÁKOS ? GELLÉRT ÁDÁM[SZERK. ]: FORRADALMI ERŐSZAK MAGYARORSZÁGON 1918-BAN

4 674 Ft
Részletek a boltban
irány a bolt »
jokonyvek.hu
 

Forradalmi erőszak Magyarországon 1918-ban

4 124 Ft
+ 1 690 Ft szállítási díj
Szállítás: max 1 hét
irány a bolt »
konyvmarket.hu

További ajánlataink

 

Forradalmi erőszak Magyarországon 1918-ban

4 124 Ft
Részletek a boltban
irány a bolt »
webshop.kello.hu
 

Forradalmi erőszak Magyarországon 1918-ban

4 674 Ft
Részletek a boltban
irány a bolt »
lira.hu
 

Forradalmi erőszak Magyarországon 1918-ban

5 499 Ft
Részletek a boltban
irány a bolt »
libri.hu
Termékleírás
Író Fóris Ákos, Gellért Ádám[szerk. ]
Címkék Politika, Történelem
Nyelv magyar
Oldalszám 320

Hibát talált a leírásban vagy az adatlapon? Jelezze nekünk!

A Clio Intézet és Budapest Főváros Levéltára 2021. november 27-én rendezte meg Forradalmi erőszak Magyarországon 1918 őszén és telén címmel tudományos konferenciáját. A rendezvény 1989 óta elsőként foglalkozott tematikus módon az őszirózsás forradalmat követő erőszakhullám eseményeivel, azok kiváltó okaival, mutatta be az elkövetőket és az áldozatokat, illetve világított rá a történések lehetséges mozgatórugóira. Kötetünk ezeknek az előadásoknak a tanulmánnyá bővített, írásos változataiból ad válogatást. Csunderlik Péter írása - a kötet esettanulmányainak egyfajta elméleti kereteként - bemutatja, hogy miként viszonyult az elmúlt száz év történetírása az 1918-as eseményekhez, valamint, hogy az egyes politikai rendszerek milyen emlékezettörténeti konstrukciók mentén próbálták saját képükre formálni a történteket. Az ezt követő három tanulmány a trianoni Magyarország határain kívüli területeken lezajlott eseményeket elemzi. Dévavári Zoltán a Délvidék és azon belül Szabadkán történteket vizsgálja, Kosztyó Gyula az Ung, Bereg, Ugocsa és Máramaros vármegyékben lezajlott erőszakos események súlypontjait, intenzitását és a magyar közigazgatás válaszreakcióit mutatja be, míg Sztancs Gábor a Kassán és Abaúj-Torna vármegyében kialakult kettős helyzetet, a Magyarország aránylag békés régiójában kitörő erőszakos cselekményeket ismerteti. A régiótörténeti áttekintéseket követően Olosz Levente nagylélegzetű tanulmánya a forradalom alatti zsidóellenes erőszakot és az erre válaszul szerveződő zsidó önvédelmi alakulatok tevékenységét, túlkapásait mutatja be. Magyar Endre Lénárd pedig arra keresi a választ, hogy mik voltak a világháborús összeomlás utáni erőszakhullám eszkalációs háttértényezői Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegyében, miként zajlott a forradalmi átmenet, hogyan rendült meg a közigazgatási intézményrendszer, illetve milyen válságkezelési módokkal próbáltak úrrá lenni a kialakult helyzeten.
A levéltári alapkutatásokra alapuló tanulmányok közreadásával nem csupán a háborús összeomlás mikrotörténeteinek feltárására vállalkozik a kötet, hanem ösztönözni kívánja, hogy hasonló régió- és
szervtörténeti kutatások révén közelebb kerüljünk a Hatos Pál által csak hideg polgárháborúként meghatározott, a történelmi Magyarország felbomlásával, hatalomváltásokkal és egymást átfedő erőszakhullámokkal terhelt időszak megértéséhez.
Vélemények
Kérdezz felelek

Oldalainkon a partnereink által szolgáltatott információk és árak tájékoztató jellegűek, melyek esetlegesen tartalmazhatnak téves információkat. A képek csak tájékoztató jellegűek és tartalmazhatnak tartozékokat, amelyek nem szerepelnek az alapcsomagban. A termékinformációk (kép, leírás vagy ár) előzetes értesítés nélkül megváltozhatnak. Az esetleges hibákért, elírásokért az Árukereső nem felel.