A ceglédi laktanyák és a helyőrség története 1949-ig (ISBN: 9789638317247)

A ceglédi laktanyák és a helyőrség története 1949-ig (ISBN: 9789638317247)

7 392 Ft-tól 3 ajánlat
Megközelítés:
Javasolt útvonal:  

Ajánlataink a termékre

 

A ceglédi laktanyák és a helyőrség története 1949-ig

Ország Boltja 2024 Minőségi díj I. helyezett
7 392 Ft
+ 1 190 Ft szállítási díj
Részletek a boltban
irány a bolt »
ujkonyvek.hu
 

GYURA SÁNDOR-JÓJÁRT GYÖRGY: A CEGLÉDI LAKTANYÁK ÉS A HELYŐRSÉG TÖRTÉNETE 1949-IG

8 160 Ft
Részletek a boltban
irány a bolt »
jokonyvek.hu
 

A ceglédi laktanyák és a helyőrség története 1949-ig

8 160 Ft
Részletek a boltban
irány a bolt »
lira.hu
Termékleírás
Író Gyura Sándor-Jójárt György
Címkék Politika, Történelem

Hibát talált a leírásban vagy az adatlapon? Jelezze nekünk!

Cegléden a török kiűzése után állandóan tartózkodtak lovas katonák. Hogy nea lakosságnál kelljen elszállásolni őket, 1874-ben a város felépítette az első huszárlaktanyát a Szolnoki és a Törteli út találkozásánál. Ebbe a kaszárnyába egy század lovas katonát és egy ezred- vagy osztálytörzset szállásoltak el. A lakanyát a város építette és tartotta fenn, a katonaság bérelte. A katonák fogyasztása biztos piacot jelentett a mezőgazdaság számára, jövedelmet biztosított a gazdálkodóknak. 1905-ben épült fel az újabb, egy huszárosztályt és az osztálytörzset befogadó, kényelmesebb laktanya. Ebbőla kaszárnyából indultak a ceglédi nyolcas huszárok az első világháború harctereire. A háború alatt szerb internáló- és orosz fogolytábor volt a laktanyában, majda proletárdiktatúra bukása után a vöröskatonák fogolytábora. A foglyokkal túlterhelt épületek a háború végére megrongálódtak, és a szorító pénzhiány miatt csak több év után sikerült annyira helyreállítani, hogy az új magyar hadsereg, és a haderő korlátozása miatt csendőrségnek álcázott, "rejtett" katonaság beköltözhetett. A második világháború előtt épült a páncélos kaszárnya, és bővítettéka huszárlaktanyát. Innen indultak a csapatok az elcsatolt országrészek visszavételére. A hadsereg modernizálása során a huszárlaktanyát is páncélosok számára alakították át. A városunkban elhelyezett gyalogzászlóalj számára nem volt hely a két laktanyában, őka városban szállásoltak. A háború során a csapatok a frontokra vonultak, csak
a pótalakulatok maradtak Cegléden. Miután a szovjet csapatok elfoglalták Ceglédet, a két laktanyában rendezték be a Kárpát-medence legnagyobb szovjet fogolytáborát. 1949-től 1991-ig a megszálló szovjet csapatok tartózkodtak a kaszárnyákban.
A laktanyák mindenkori lakói feliratokat készítettek az épületek nyerstégla falaira, és a feliratok nagy része megmaradt. A könyvben a laktanyák építésének történetét, a katonai alakulatok életét ismertetjük békeidőben, és a küzdelmeiket a háborúk során.
Vélemények
Kérdezz felelek

Oldalainkon a partnereink által szolgáltatott információk és árak tájékoztató jellegűek, melyek esetlegesen tartalmazhatnak téves információkat. A képek csak tájékoztató jellegűek és tartalmazhatnak tartozékokat, amelyek nem szerepelnek az alapcsomagban. A termékinformációk (kép, leírás vagy ár) előzetes értesítés nélkül megváltozhatnak. Az esetleges hibákért, elírásokért az Árukereső nem felel.